Kvetinky ako také nepatria len do vázy a taktiež neslúžia len na obdarovanie krásnej ženy. Možno si to ani netušil, ale väčšina kvetov je jedlých. Jedlé sú nielen okvetné lístky, ale aj listy ba dokonca v niektorých prípadoch aj samotné korienky. Moderná gastronómia sa vyznačuje používaním jedlých kvetov, pretože ich uplatnenie v kuchyni je mnohostranné. Výborne zdobia rôzne druhy šalátov i hlavných jedál, hodia sa do koktailov, zmrzlín a ich prekrásne farby dotvárajú celkový dojem pri rôznych druhoch zákuskoch a dezertoch.

Najlepšie ak si ich vypestuješ priamo doma, ale ak takú možnosť nemáš, resp. nevieš ako na to, stačí ak navštíviš našich kamarátov, pestovateľov z Trenčianskej Teplej.

Práve u nich sme ochutnali všetko od výmyslu sveta, a to sme prešli len štvrtinu úrody. Kebyže vieme, ako dobre nás miestni pestovatelia pohostia, určite by sme neraňajkovali :)

Niektoré okrasné kvety mali veľmi špecifickú chuť pripomínajúcu napr. redkvičky či citrusy. Niektoré z nich sa dokonca vyznačovali pikantnosťou a korenistou chuťou. Nás najviac očarila chuť kapucínky, čokoládovej mäty, cesnakovej pažítky a za spomenutie taktiež stojí neobvyklé ovocie pripomínajúce čučoriedku, tzv. zemolez kamčatský. Natrafili sme aj na kotvičník zemný, z ktorého sa pripravuje známy doplnok výživy tribulus.

Po odtrhnutí kvietky skladuj v chladničke a najlepšie v uzavretej nádobe. Naši priatelia nám poskytli špeciálny papier priamo z Ameriky, vďaka ktorému ti kvietky vydržia minimálne týždeň a z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že nám takmer dva.

Ako sme kvietky využili my ?

Zatiaľ len ako ozdobu na nepečené koláčiky, ale už teraz sa tešíme ako ich budeme pravdepodobne "pchať" všade :)

Ak chceš recept na túto avokádovú dobrotu, tak klikaj SEM. Jediná zmena je, že sme do polovice plnky zamiešali 2 ČL zeleného jačmeňa (alebo spirulina a chlorella) - vďaka tomu dostane ešte sýtejšiu zelenú farbu a nepochybne koláčik bude omnoho zdraviu prospešný. Ozdobiť ho môžeš horkou 80% čokoládou alebo len kvietkami podľa vlastnej fantázie.

Všetky ďalšie otázky ohľadom jedlých kvietkov, byliniek a exotických rastliniek smeruj na našich kamošov tu https://www.facebook.com/profile.php?id=1000159993...

Naše kuchárky

Potrebuješ inšpiráciu v kuchyni?
Vyber si jednu z naších zdravých kuchárok. V sladkej kuchárke nájdeš 100 FIT receptov na tie najchutnejšie maškrty zatiaľ čo v slanej kuchárke nájdeš zdravé exotické recepty z ciest. Vyber si jednu a zisti viac.

Páčil sa vám náš článok? Tak ho zdieľaj.

Facebook Twitter E-mail